top of page

Suriyeliler 101

15.05.2022

“Suriyeliler” meselesi olarak başlayan günümüzde Afgan ve Pakistanlılar ile çok uluslu hale gelen Türkiye sınırlarının kevgire çevrilmesi süreci, önümüzdeki birkaç yazının konusunu oluşturacak. Bu kapsamda bu hafta önce “Mülteci kim? Sığınmacı kime denir? Gelenler göçmen mi? Geçici koruma diye bir statüden bahsediyorlar, bu nedir?” sorularının cevabını arayacağız. Önümüzdeki haftalarda ise bu mevzunun sosyal hayatı, ekonomiyi ve ülke asayişini etkileyen unsurlarının içerisinde bulacağız kendimizi.

Kahraman Kiracı
Ev Sahibine Karşı!

13.02.2022

Son günlerin en popüler konularından biri de artan kira fiyatları, barınma gibi temel bir ihtiyacın karşılanma zorluğu ve ev sahibi ile kiracıların artan gerilimli ilişkileri. Ev sahipleri eski kiracılarını neredeyse istenmeyen adam ilan edecekken, kiracılar yaşadıkları evden çıksalar minimum iki katı ödeyecekleri kira nedeniyle kanının son damlasına kadar evlerini terk etmeme mücadelesindeler.

Hukuka İlk Adım:

Tüketici Hakları

02.05.2021

Hak, hukuk, adalet üçgeninde bugünkü konumuz Tüketici Hakları. Hepimiz bir çok kez, bir şeyler satın alırken kazık yedik. Bunu baştan kabul ederek başlasak iyi olacak.

 

Kiminde uğradığımız zarar umursanmayacak derecede küçüktü ama yine de sinir bozucuydu, kiminde ise “sizi mahkemeye vereceğim, mahkemede anlatırsın bunları” reaksiyonu verildi ama sonra Allah'ından bulsun ne uğraşacağım mahkemeyle dendi ve konu kapandı.

Şahsımın Şahsıma Verdiği Yetkiye Dayanarak...

04.04.2021

Geçen hafta İstanbul Sözleşmesi'nin ne olup olmadığına baktık. Bazı maddelere karşı yapılan itirazların yersiz, bazı maddelere ilişkin itirazların ise sadece ülkemizde değil Avrupa’nın birçok ülkesinde tartışma konusu olduğundan bahsettik.

 

Bugün ise İstanbul Sözleşmesi'nin içeriğinden çok, hukuki durumunu ve fesih şeklini inceleyeceğiz. Hadi başlayalım.

bottom of page