top of page

EYT - Eyvah Yine Tornistan

09.10.2022

EYT mevzusu uzun yıllardır ülkenin gündeminde olan bir konu. Tüm sorunları ile seçim yıllarında yüzleşen Türkiye’de bu mevzu da uzun yıllardır gerek sosyal medyada gerekse de çeşitli mitinglerde dile getirilse de iktidar çözüm için masaya ancak kaybetmesi olası bir seçim öncesinde oturmaya karar verdi. Peki bunu yapmakla doğru mu yapıyor, gelin karar verelim.

Tuzla'daki Sosyal Konuta
Elinde Bir Avuç Tuzla Koşanlar

18.09.2022

Fırsatçı golcü halkımız yine atağa kalktı ve bir vole de ben vurur muyum sevdası ile banka kuyruklarında, e-devlet kapılarında; sorumluluklarını, ödevini, sınavını, faturasını son güne bırakanlar akıllarınca fırsat görünce en önde koşuyor.

press to zoom

Devletin Malı Deniz,
Yemeyen Keriz!

04.09.2022

Seçime kaldı bir yıldan az süre ve kurulduğundan beri ilk kez anketler Ak Parti’ye tek başına ya da kurduğu bir ittifak ile iktidarını sürdüremeyeceğini işaret ediyor. Bu sebeple daha öncesinde tecrübe etmediğimiz bir döneme giriyoruz diyebiliriz.

press to zoom

Suriyeliler 102

26.06.2022

“Suriyeliler 101” ile ülkemize gelen yabancıların hukuki statüsünü ele alıp incelemiştik. Bugün ise sayılar, açıklamalar, izlenen politikalar ve bunların sonuçları çerçevesinde Suriyeliler mevzusunu irdeleyip kepimizi havaya atacağız.

press to zoom

Homeless Türkiye

29.05.2022

*Homeless: Evsiz, yaşayacak yeri olmayan

 

Çok fazla söze gerek yok. Bizi kıskanan Avrupalıları 2023’te solda sıfır bırakma hayalleri kurarken, yolun sonunda bırakın sorunlarımızı çözmeyi bizde olmayıp batıda olan olumsuzlara dahi merhaba der olduk. Karpuz dilimle satılıyor ve ev almak neredeyse imkansız hale geldi, maaşın yarısını kiraya ayırmak ise bir lüks değil mecburiyet.

press to zoom

Tohum Meselesi

03.04.2022

Çarşı, pazar yangın yerine döndükten sonra her geçen gün tarımın kıymetini yeniden anlar olduk. “Adam eksen adam biter” denilen bu topraklarda 2022 yılı Nisan ayı itibarıyla domatesi 25 liraya, kıvırcığı 15 liraya yemek, daha doğrusu toplumun önemli bir kısmı için yiyememek, sinir bozucu bir etkiye sahip. Bakın bu fiyatlar lüks marketlerin manav reyonlarındaki etiketlere değil, pazarda pazarcıların bile yazarken utanıp yarım kilosu şu kadar diye yazdıkları etiketlere ait. Piyasaya yeni çıkan eriğin fiyatı üzerinden falan da pahalılığı değerlendirmiyorum. Salata ya çoban olur ya mevsim; ya domates konur ya da kıvırcık!

press to zoom

Minik Serçe & Büyük Tantana

23.01.2022

Memleketimin bütün sorunları bitmiş, geçim derdi dert olmaktan çıkmış, güllük gülistanlık Anadolu’da bu haftaki gündemimiz bir şarkı oluvermiş. Hep kıskanıyorduk ya Avrupalı’yı, ülkelerinde dert yok tasa yok, haberlerinde gösterecek bir şey bulamayınca aynı haberi bir hafta gösteriyorlar diye. Nazar etme ne olur çalış senin de olur. Biz de bu hafta bir Avrupalı gibi, başka derdimiz yokmuş gibi hem de beş sene önce yazılmış bir şarkının peşinde geçirdik ömrü.

Adsız
Adsız
press to zoom

Niyet Ettim Bir Koltuk Uğruna Siyasal İslamcı Olmaya!

21.11.2021

“Siz İslam’ı 14-15 asır öncesi hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok. Onun için de bugün İslam’ın uygulanması yer, zaman, koşullar, her şeyiyle değişiyor. İslam’ın güzelliği burada zaten.”

Yukarıdaki sözler çok şükür ki bana ait değil. Eş, dost, akrabanın “şahsımı” aforoz etmesine sebep olabilecek bu çıkış; bırakın beni, memlekette yaşayan herkesin başına iş açar ama şükür ki bu sözler ülkede düşünce özgürlüğüne sahip tek kişi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait olduğu için kimsenin başı ağrımadı bu sözlerden dolayı.

press to zoom

En Büyük Kim?
Hadi Bakalım, Kolay Gelsin!

17.10.2021

Futbol mevzusu Türkiye’de uzun süredir sevimsiz bir hal içinde. Bırakın keyif almayı; hakem kararları, PFDK kararları, tahkim kararları, yönetici beyanları, takımların basındaki piyonlarının açıklamaları ve nihayetinde lağım çukuruna dönen sosyal medya ortamından müsebbip, futbolu kafaya takıyorsanız sinir hastası olmamak zor zanaat. Bu düzende futbol konuşacak değiliz ama gündemdeki şu “en fazla kim şampiyon oldu?” sorusuna da bir cevap aramak gerekiyor artık.

press to zoom

İtibardan Tasarruf Olmaz!

05.09.2021

İtibar. Ne ağır bir kelime değil mi? Onur, şeref, haysiyet... Bunlar beylik laflar. Kullanırken dikkat etmek lazım. Altını dolduramazsan insanı altına alıverir; ezer, geçer.

Artık bırakın çoluğunun çocuğunun geleceğini, kendisinin ertesi yılını kestiremeyen insanlar için tasarruf kaçınılmaz son. Peki ya itibar? İtibar konusunda yakışır mı insanoğluna tasarruf tedbirleri uygulamak? Peki ama hangi itibar? Kimin itibarı?

press to zoom

Memleketimden İstikrar Manzaraları

01.08.2021

İstikrar. Futbolda teknik direktör değiştirmekten tutun, devlet yönetiminde hükümetlerin değişmesine kadar ülkemizde her alanda önem atfedilen bir mevzu. Gelin bu pazar da memlekette son 20 yılda nasıl bir istikrar var onu inceleyelim.

press to zoom

Çağımızın Vebası:
Politik Doğruculuk

16.05.2021

1990’ların başında literatüre giren ve 21. yüzyılda başımıza musallat olan tazecik, körpecik bir kavram politik doğruculuk. Başka bir yazımın konusu olacak linç kültürünün en iştah açıcı aperatifi. Son yıllarda insanları “bunu söylemek lazım ama kimse alınmadan, gücenmeden nasıl yapacağız” kaygısına sürükleyip götüren, kibarlık budalalığının da ötesinde düşünce ve fikir özgürlüğüne vurulmuş bir ket adeta.

press to zoom

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ  (Nedir, Ne değildir?)

28.03.2021

Aylardır giderek daha sık duyduğumuz ve en sonunda bir gece yarısı operasyonu ile fişi çekilen ama kimsenin ne olduğuna ya da ne olmadığına dair bir fikri olmadığı bir uluslararası anlaşma, nam-ı diyar İstanbul Sözleşmesi.

Tabeladaki adı İstanbul Sözleşmesi ama nüfustaki adı “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”. 

press to zoom
bottom of page