top of page

EnflasSon

12.06.2022

Buraya yazdığım ilk yazının konusu enflasyondu. Nedir, ne değildir, nasıl hesaplanır, kim, neyi, ne zaman açıklar, hepsini uzun uzun anlatmıştım. Bildiğim bir şeyi satmanın keyfi ile de yazıyı uzattıkça uzatmıştım. Bugün ise enflasyona dair son kez bir şeyler yazacağım. Hakkında değerlendirme yapılacak bir şey bırakmadıkları için de kısa bir yazı yazıp kapatacağım bu konuyu artık.

Pazardaki Yangını Kim Çıkardı ve Bu Yangın Nasıl Söner?

24.04.2022

Bir önceki yazıda tohum meselesindeki basmakalıp düşünceleri sıralamış, ardından da bunların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını irdelemiştik. Bu pazar ise önce gıda fiyatlarındaki tahammül edilemez artışın suçlanan taraflarını inceleyip ardından da ucuz gıda için çıkış yoluna dair bir yol haritası çizeceğiz.

Türkiye'de Mürekkep Yalamak

20.03.2022

20 yıllık Ak Parti iktidarı, günümüzde bazı insanlar için mutluluğun kaynağı haline geldi. Hatta bu süreçte mutlu olmayanlar nankörlükle suçlanır oldu. Diğer yandan, bazıları içinse Ak Parti iktidarı bu ülkede yaşamayı tam anlamıyla azap haline getirdi. Peki neden bir kesim Erdoğan’ı kahraman ilan edip neredeyse ilahlaştırırken; diğerleri Erdoğan’ı televizyon ekranında gördüğünde dahi sinir krizleri geçiriyor? Tabi ki bu durumun tek bir gerekçesi yok ama bugün biz bu durumu ekonomiye indirgeyerek bir inceleyelim bakalım.

En Az 3 Çocuk ile Asgari Ücret

06.03.2022

Asgari ücret mevzusu bizim memlekette önemli mevzu. İspanya’da nüfusun %1’i, Almanya’da %6’sı, Fransa'da %11’i, bize en yakın rakama sahip olan Slovenya’da nüfusun %15’i asgari ücret alıyorken; bizde açıklanan son veri olan 2020 SGK verilerine göre özel sektör çalışanlarının tam %42’si asgari ücret alıyor.

Türkiye Cumhuriyeti
Merkez Kumarhanesi

09.01.2022

Para ve sermaye piyasaları bir nevi kumarhanedir. Herkesin iyi bildiği gibi ise kumarda sadece kumarı oynatan kazanır. Kumarhanenin para kazanabilmesi için kumarbazlara en iyi şartlar sağlanmalı, güven ortamı oluşturulmalı ve kumarbazın tereddüt etmeden parasını masaya koyması sağlanmalıdır. Peki ya kumarhane sahibi önce kumarbazları tehdit etmeye başlayıp sonrasında oyun oynanırken kural değiştirirse ve en sonunda da kendisi kumar masasına oturursa sonu ne olur? Gelin birlikte bu kumarbazın akıbetini inceleyelim.

Bir Musibet
Bin Nasihatten İyidir

05.12.2021

Ekonomi ile ilgili en son 11 Temmuz 2021 tarihinde yazmıştım. O yazıda; boşa geçen yılları üretmek ve yapısal reformları gerçekleştirmek yerine tüketim çılgınlığı ile geçirdiğimiz için, bu saatten sonra faiz arttırmanın da, arttırmamanın da felaketi önlemeyeceğini söylemiştim ki; ekonominin kitabını yazan devlet büyüklerimiz gerçek enflasyonun %50-60, açıklananın %21 olduğu ülkede faizi bir de %15’e indirerek; pimi çekmiş, bombayı da tüm toplumun üzerine atmış oldular.

Ekonomideki Paranormal Aktiviteler

11.07.2021

Birkaç hafta ortalarda gözükmeyince pazar gününü siyaset-mafya-medya üçgeninin kirli ellerine bırakmıştık. Sanırım geri alma zamanı geldi. Yılın yarısını tamamladık. Bu pazar biraz enflasyon rakamlarını inceleyelim. Enflasyon tarihinde görülmemiş rakamlar var, onları yorumlayalım ve yılın ikinci yarısında neler yaşayacağız tarihe notlarımızı birlikte düşelim. Enflasyon konusunda zaten iki ayrı yazıda “nedir” , “ne değildir”i konuşmuştuk. Artık verileri yorumlama ve daha doğrusu sorgulama zamanı geldi.

Günahları ve Sevapları ile
Kripto Paralar

25.04.2021

Şimdilik sadece beni tanıyan insanlardan oluşsa da, yazdıklarımı okuyanların beğenisi elbette keyif verici. Beğeniler ile birlikte, şunu da yazsana şeklindeki tavsiyeler beni yazmaya teşvik etmenin dışında okuyucunun da bilgilenmesi ve bakış açısı kazanması bakımından bir ihtiyacı giderdiğini gösteriyor ki, kazan-kazan ilişkimizde her şeyin yolunda olduğunun ispatı.

128 Milyar Dolar Nerede?

18.04.2021

Son günlerin en sıkıntılı mevzusu. Değinmeden olmaz. Gelin bir bakalım. Nedir bu 128 Milyar mevzusu? Böyle bir para var mıydı? Vardı da şimdi yoksa, o zaman nerede?

Herkes Audi ile gelsin.
Ben Passat mı çekeyim yanlarına?

11.04.2021

Genelde hileye hurdaya da olsa, kafası çalışan bir milletiz ama iş geçmişi hatırlamaya gelince “hafıza-i beşer nisyan ile malul” durum ortaya çıkıyor. O yüzden anımsayamayanlar olduysa diye hemen hatırlatayım. Başlığın telif hakkı Düzce Eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’e ait.

Enflasyon-2

(Alternatif Enflasyon Hesaplayanlar ve TÜİK)

21.03.2021

İlk yazıda enflasyon nedir, ne değildir, nasıl hesaplanır deyip açıklanan rakamlara bir göz atmıştık. Bu hafta da enflasyon rakamlarının TÜİK dışında hangi kurumlar tarafından açıklandığına, TÜİK varken kurumların neden böyle bir işe kalkışma ihtiyacı hissettiğine ve TÜİK’de neler var neler yok ona bakacağız.

Enflasyon-1 

(Nedir, Ne Değildir ve Nasıl Hesaplanır?)

14.03.2021

Dinazorlar çağı kapandı. İnsanoğlu evrende hakim. Her ne kadar arada sırada Van Gölü canavarımız hortlasa da pek bir ürkütücülüğü kalmadı. Uğruna şarkılar bile yazıldı. Ama biri var ki... Gezmesek de görmesek de her ay, her yıl iliklerimize kadar hissettiğimiz; bizim olan, bizden olan ve bizden türeyen bir canavar. Enflasyon Canavarı.

bottom of page